Rower ze wspomaganiem elektrycznym na firmę – czy mogę zwrócić podatek VAT?

Najczęściej wybieranym pojazdem do firmy jest samochód, jednak coraz więcej kupują rower ze wspomaganiem elektrycznym na firmę. Jest to rozwiązanie umożliwiające wykorzystywanie elektryka do dojazdu do pracy, czy też do poruszania się przez pracowników z miejsca na miejsce, w ramach swoich obowiązków.

Zakup e-bike to szereg korzyści:
1. Łatwiejsze pokonywanie dystansów – elektryczny napęd umożliwia łatwiejsze pokonywanie długich dystansów i wzgórz. Dzięki temu rowerzyści mogą przemieszczać się szybciej i dalej niż w przypadku tradycyjnych rowerów.
2. Wsparcie dla kondycji fizycznej — mimo że rower elektryczny pomaga w pokonywaniu długich dystansów, to jednak nie oznacza, że nie trzeba na nim pedałować. Nadal trzeba pracować, aby poruszać się do przodu.
3. Ekologiczność — korzystanie z roweru elektrycznego jest bardziej ekologiczne niż korzystanie z samochodu. Rower nie emituje spalin i nie zużywa paliwa, co wpływa na poprawę jakości powietrza.
4. Oszczędność czasu i pieniędzy — dzięki rowerowi elektrycznemu, można zaoszczędzić czas i pieniądze, które zwykle traci się na dojazd samochodem. Nie trzeba stać w korkach, szukać miejsca parkingowego czy płacić za paliwo.
5. Podatek VAT – kupując rower elektryczny na firmę można odliczyć 100 % podatku VAT wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma tutaj ograniczenia w odliczaniu części podatków, jak ma to miejsce w przypadku samochodów osobowych. 


Jak uzasadnić zakup elektryka na firmę?
No to kilka uzasadnień: środek transportu do pracy, sposób na dojeżdżanie do klienta lub na spotkania, szybkie przemieszczanie się pomiędzy budynkiem głównym a magazynem.


Wartość roweru ze wspomaganiem elektrycznym nie przekracza 10 tyś. zł netto.
W wypadku kupna roweru elektrycznego do 10 tyś. zł netto wystarczające będzie wpisanie roweru w koszty na podstawie faktury zakupu, przedsiębiorca nie ma obowiązku ujmowania zakupionego sprzętu w ewidencji środków trwałych.


Wartość roweru ze wspomaganiem elektrycznym przekracza 10 tys. zł netto.
W wypadku kupna roweru elektrycznego powyżej kwoty 10 tyś. zł netto, z planowanym okresem użytkowania sprzętu dłuższy niż rok, konieczne będzie zakwalifikowanie pojazdu jako firmowy środek trwały. W takiej sytuacji koszt podatkowy będą stanowiły comiesięczne odpisy amortyzacyjne od
wartości początkowej jednośladu. Stawka amortyzacyjna dla pojazdów z grupy 790 KŚT wynosi 18% rocznie.


W sklepie RowerLab przedsiębiorcy mogą wybrać:

  • Zakup w leaseing – załatwisz w 15 minut.
  • Do 60 dogodnych rat lub do 10 rat 0%.
  • Bezpieczne i szybkie płatności internetowe!
  • Płatność przy odbiorze w salonie.

Skontaktuj się z nami i zadaj swoi pytania.